Skip to content

Save 10% on $100, 15% on $150, or 20% on $200+ Sitewide. Offer expires April 3rd, at 11:59PM ET and is only available while supplies last.

Learn, Grow, Eat & Go! Garden Journal: Set of 25

SKU: JMG003

Regular price $45.95

Unit price per 

This classroom set of 25 journals is an important resource for your children’s weekly LGEG experience. Youth will record observations from the garden as well as analyze information presented in the classroom during food tastings, instructional lessons and gardening activities. The garden journals are tools to encourage students to communicate through various writing conventions including narrative, descriptive, and expository. Journal use will encourage writing across academic disciplines in the content areas of science, math, social studies and health. Journals are a great accompaniment to the LGEG Manual.

This item contains 25 copies of the journals. For the full LGEG curriculum, see item JMG001.

Are you interested in learning more about the curriculum, straight from the author and a 4-H educator? Watch a webinar all about the curriculum, available here.

Look Inside

Click Here to Preview The First Few Pages

Close (esc)

Popup

Use this popup to embed a mailing list sign up form. Alternatively use it as a simple call to action with a link to a product or a page.

Age verification

By clicking enter you are verifying that you are old enough to consume alcohol.

Search

Added to cart